Nemám "parkinsona"?
Nová kategorie Atypických parkinsonských syndromů reprezentovaných Multisystémovou atrofií, Progresivní supranukleární obrnou a Genetickou Parkinsonovou chorobou propuká převážně v seniorském věku, což řešení, alespoň udržovací léčby komplikuje.
Není žádných pochybností a je třeba vyjít z faktu, že stanovení korektní a včasné diagnózy Multisystémové atrofie (dále jen MSA) je dominantou vysoce specializovaných neurologických odborníků.
S ohledem na mnohočetnost symptomů (cca 7) MSA je v lékařské péči nezbytná koordinovaná součinnost dalších specialistů z různých klinických pracovišť.
Platí, že stanovení korektní diagnózy i s využitím nejmodernějších diagnostických technologií Magnetické rezonance patří ke složitým a časově náročným lékařským zadáním. Stanovení korektní diagnózy může trvat 24 a více měsíců neúspěšných návštěv neurologických ambulancí a klinik. Ambulantní specialisté v řadě případů ani nemohou posoudit vazby mezi citovanými symptomy. Je to potvrzená zkušenost z anketních průzkumů, že praktičtí lékaři nemají o tomto druhu vzácných onemocnění dostatečné povědomí. Problematika je o to složitější, že se jedná o multidisciplinární onemocnění a týká se pacientů převážně seniorského věku.
Multisystémová atrofie je odvozována od nevysvětlitelných poruch tvorby a přenosu dopaminu v lidském těle nesoucího se sebou postupné oslabování veškerého svalstva, počínaje logopedickými obtížemi, poruchami spánku, kardiologickými obtížemi, polykacími, zažívacími, respiračními obtížemi, nutričními těžkostmi atd. Počínající nenápadné únavové obtíže, bolesti beder, nohou, možná dílčí ztráty stability jsou osudové příznaky Atypického Parkinsonismu. Těmto seniorským potenciálním pacientům se obecně nedostává ve veřejném prostoru výraznější systematické informovanosti v porovnání s pediatrickou a genetickou dimenzí pacientů se vzácným onemocněním.